Uroczystości upamiętniające 86. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

12 maja, w Cycowie, przy historycznym Pomniku poświęconym bohaterom wojny polsko bolszewickiej, odbyły się uroczystości związane z 86. rocznicą śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na zaproszenie Dyrektora Zespołu Szkół w Cycowie, Zbigniewa Rutkowskiego, w obchodach uczestniczył Pan Zbigniew Wojciechowski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, a także przedstawiciele środowiska Piłsudczyków: Pan Tomasz Dyzma – Prezes Lubelskiego Oddziału Związku Piłsudczyków, Pan Lech Marczak – Członek Zarządu Głównego w Warszawie, Prezes Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy RP oraz Pan Ryszard Gołąb, członek Oddziału Lubelskiego ZOR RP.

Obecność tak znamienitych gości w Cycowie, w dniu rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego nie jest przypadkowa. Marszałek zapisał się w historii jako postać, która wywarła znaczący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II Rzeczpospolitej. Miał również szczególny udział w dziejach 7 Pułku Ułanów Lubelskich. 23 marca 1921 roku na placu apelowym w koszarach w Kraśniku, przed frontem całego Pułku, Józef Piłsudski zawiesił na pułkowym sztandarze krzyż Virtuti Militari i wypowiedział pamiętne słowa: „Za zasługi w bojach, za dzielność i wytrwanie w dobrej i złej doli mianuję 7 Pułk Ułanów Lubelskich kawalerem orderu Virtuti Militari”. To odznaczenie uplasowało 7 Pułk w okresie międzywojennym w czołówce polskiej kawalerii. Ponadto Siódmacy cieszyli się tak dużym zaufaniem Marszałka, że po I wojnie światowej powierzył im opiekę nad Kasztanką, swoją ulubioną klaczą bojową.

Uroczystości w Cycowie przebiegały w pełnym reżimie sanitarnym, jednak z zachowaniem ceremoniału uroczystości patriotycznych. Posterunek honorowy przy pomniku zapewnili Harcerze pod kierunkiem Pana Tomasza Oziemczuka. Obecne były również Poczty Sztandarowe: Gminy Cyców i Związku Piłsudczyków, a także Poczet Sztandarowy Zespołu Szkół w Cycowie pod opieką Pani Anny Cyfry.

Po okolicznościowych przemówieniach, zgromadzone delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Gminę Cyców reprezentowali: Przewodnicząca Rady Gminy Cyców Pani Violetta Tobiasz oraz Wójt Gminy Cyców Pan Wiesław Pikuła wraz z Zastępcą Panią Martą Dyszewską. W imieniu Zespołu Szkół kwiaty złożyli: Dyrektor Zespołu Szkół Pan Zbigniew Rutkowski oraz Wicedyrektorzy, Pani Małgorzata Cybulska i Pani Violetta Marciniak. W dalszej kolejności uczestnicy udali się pod Pomnik Ułana, który powstał w 2020 r. z okazji 100-lecia bitwy cycowskiej.

Ogromne wrażenie na przybyłych Gościach zrobił „ułański mural” usytuowany na ścianie budynku Zespołu Szkół, upamiętniający 7 Pułk Ułanów Lubelskich. Mural powstał w zeszłym roku w ramach projektu „Lubelski Szlak Bitwy Warszawskiej”, dzięki współpracy Szkoły z Europejską Fundacją Kultury Miejskiej w Warszawie, która uzyskała na to przedsięwzięcie dofinansowanie z MON.

Uczestnicy uroczystości odwiedzili także szkolną Izbę Tradycji 7 Pułku Ułanów Lubelskich, gdzie Pani Marta Gawlińska w krótkiej prelekcji omówiła zgromadzone eksponaty, opowiedziała o idei powstania Izby oraz działaniach szkoły w zakresie kultywowania tradycji i wychowania uczniów w duchu ideałów Patrona Szkoły.

Tekst: Marta Gawlińska. Zdjęcia: Paweł Enskajt.

GALERIA ZDJĘĆ: Uroczystości upamiętniające 86. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Rok szkolny: 2020/2021