Recytatorzy na start!
Pomódlmy się w noc betlejemską,
w Noc Szczęśliwego Rozwiązania
By wszystko nam się rozplątało,
Węzły, konflikty, powikłania.
Oby się wszystkie trudne sprawy
Porozkręcały jak supełki
Własne ambicje i urazy
Zaczęły śmieszyć jak kukiełki
I oby w nas złośliwe jędze
Pozamieniały jak owieczki
A w oczach mądre łzy stanęły
Jak na choince barwnej świeczki
By anioł podarł każdy dramat
Aż do rozdziału ostatniego
Kładąc na serce pogmatwane
Jak na osiołka – kompres śniegu
Aby się wszystko uprościło, (…) (ks. Jan Twardowski „Wiersz staroświecki”)
Wyróżnienie dla Hanny Skórskiej z klasy IV B SP
Rozstrzygnięto XX Wojewódzki Konkurs Poezji i Prozy ks. Jana Twardowskiego, „poety nadziei”, w tym roku przebiegał wyjątkowo, gdyż został przeprowadzony on-line. Organizatorzy napisali: „Wasze zainteresowanie świadczy o potrzebie obcowania z wartościami prozy i poezji ks. Jana Twardowskiego, a także o tęsknocie za realną aktywnością w życiu społecznym i kulturalnym naszego województwa.” Przedstawiciele Jury odnieśli się do trudnej sytuacji związanej z pandemią i przytłaczającą sytuacją, która bardzo mocno dotyka uczniów klas szkoły podstawowej: „Większość z uczestników wybrała pogodne teksty autora, co w tym trudnym czasie jest szczególnie krzepiące dla recytatorów i odbiorców.”
W niezwykłych zmaganiach niezwykłego konkursu wzięły udział uczennice klasy IV B: Hanna Skórska oraz Lena Wawer. Dziewczęta zetknęły się z twórczością ks. Jana Twardowskiego, „posłańca nadziei”, poety w sutannie, artysty - już na lekcjach języka polskiego przy omawianiu wiersza „W klasie”. Z racji konkursu poznały bliżej postać księdza – poety. Organizatorzy dziękując opiekunom za zaangażowanie, napisali: „Jury dziękuje opiekunom za przygotowanie i pomoc w nagraniach recytacji dzieci i młodzieży oraz zaszczepienie literackich pasji i miłości do pięknej prozy i poezji ks. Jana Twardowskiego. Zachęca również do pogłębionej analizy wybranych do recytacji tekstów poetyckich i prozatorskich „Jana od biedronki” oraz zwrócenie baczniejszej uwagi na akcenty logiczne i frazę w wierszu.”
Uczennica klasy IVB Hanna Skórska została zauważona i otrzymała wyróżnienie:
Hanna Skórska, kl. IV SP w Cycowie, rec. „Wiersz Staroświecki”. op. Kozak-Okońska
Gratulujemy Hani sukcesu, życząc, by to wydarzenie było przepustką do świata piękna - recytacji, poznawania wspaniałej twórczości poetów i czerpania z niej wartości i siły.
Serdecznie dziękujemy organizatorom, czyli wspaniałemu Łukowskiemu Ośrodkowi Kultury z Panem Dyrektorem na czele, szacownemu Jury za piękne doznania i niezwykły w swej formie i przebiegu konkurs dopracowany w najmniejszych szczegółach. Chylimy czoła przed wszystkimi, którzy pracowali przy organizacji, zasłużyli Państwo „na uśmiech Pana Boga” i nasz podziw.