obrazek

Apel łęczyńskich policjantów

W okresie jesienno - zimowym dochodzi do znacznego pogorszenia warunków panujących na drogach. Szczególnie w tym czasie rowerzyści i piesi powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wielu z nich często za późno dostrzeganych jest przez kierowców. Mając na uwadze bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci apelują o korzystanie z bardzo ważnego elementu ubioru jakim są kamizelki odblaskowe.

Pamiętajmy, że w czasie ograniczonej widoczności, gdy pieszy lub rowerzysta ma na sobie ubranie w ciemnych kolorach, a jednoślad nie jest wyposażony w oświetlenie wówczas kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Doskonałą formą zapewnienia sobie widoczności jest posiadanie elementów odblaskowych, które niejednokrotnie mogą uratować nam życie. Należy pamiętać, że w samochodzie kierowcę chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne oraz karoseria. Jednakże piesi czy kierujący jednośladami na takie zabezpieczenie liczyć nie mogą.

Wyposażmy w odblaski również nasze pociechy, które poruszają się po drogach w godzinach porannych jak i po zmierzchu. Nawet jeden element odblaskowy na ubraniu czy plecaku zwiększa bezpieczeństwo naszych dzieci. Pamiętajmy, że zgodnie z obowiązującym prawem dzieci do lat 15 poruszające się po drodze, po zmierzchu poza terenem zabudowanym mają obowiązek nosić elementy odblaskowe.


Bezpieczeństwo pieszych, podobnie jak i rowerzystów, jest w dużej mierze uzależnione od tego, czy są dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Wielu tragedii na drodze można uniknąć poprzez odpowiedzialne zachowanie i stosowanie zasady ograniczonego zaufania względem innych uczestników ruchu drogowego.